Що таке ШВЛ( штучна вентиляція легенів), і як вона рятує життя при зараженні коронавірусом?
Захворювання COVID-19 вражає переважно нижні дихальні шляхи, і у 20% людей, він проникає глибоко в легені. При цьому стан хворого швидко стає критичним, і найважчих пацієнтів необхідно терміново помістити у відділення інтенсивної терапії та підключити до апаратів штучної вентиляції легенів (ШВЛ).
Коли потрібна штучна вентиляція легенів?
Штучна вентиляція необхідна в тих випадках, коли легені більше не можуть вдихати достатньо кисню та видихати вуглекислий газ який в них зібрався. В цьому випадку апарати ШВЛ беруть на себе функції дихальної системи.
Своєчасне підключення до апарату ШВЛ максимально збільшує шанси на виживання. Якщо людину, яка перестала дихати, не підключити до апарату ШВЛ, його внутрішні органи перестають забезпечуватися киснем що в свою чергу приведе до відказу цих органів. Незабаром після цього перестає битися серце, припиняється кровопостачання, і протягом декількох хвилин пацієнт може померти.
Як працюють апарати ШВЛ?
Принцип, за яким працюють апарати ШВЛ, називається вентиляцією з позитивним тиском.Вони закачують насичене киснем повітря в легені . Звучить просто, але в дійсності це дуже складний процес. Сучасні апарати ШВЛ мають безліч різних режимів вентиляції легенів, які використовуються в залежності від конкретної ситуації.
При вентиляції хворих апарат ШВЛ (респіратор) створює в дихальних шляхах і альвеолах легень певний рівень тиску для того, щоб вони могли поглинути ( спожити) якомога більше кисню. Як тільки тиск досягає встановленої максимальної межі, починається режим видиху. Таким чином, респіратор бере на себе весь процес дихання пацієнта.
Що відчувають пацієнти під апаратами ШВЛ?
Існують два види штучної вентиляції легенів: інвазивна та неінвазивна. При неінвазивному штучному диханні на обличчя пацієнта надівається щільно прилягаюча маска, через яку повітря за допомогою апарату ШВЛ надходить в легені. В цьому випадку у людини зберігаються всі природні функції дихальних шляхів. Неінвазивна вентиляція легенів може бути забезпечена лише апаратами ШВЛ які мають специфічний режим -NIV, або аналогічні високоінтелектуальні адаптивні режими. Такі режими вентиляції інтегровані у апаратах ШВЛ високого класу. Вартість такого апарату ШВЛ становить не менше 700-800 тис. гривень.
Щоб провести інвазивну вентиляцію легенів, пацієнту роблять інтубацію - вставляють в трахею трубку через ніс або рот. У деяких випадках проводиться хірургічна операція, яка називається трахеотомію- лікар робить в нижній частині шиї невеликий надріз, що розкриває трахею, в нього вводиться трубка, а потім до неї підключається апарат ШВЛ.
Люди, підключені до "вентиляторів" з інвазивною вентиляцією, не можуть ні говорити, ні їсти, ні пити: їх доводиться штучно годувати через трубку. Оскільки інвазивна вентиляція легенів, крім усього, ще й досить болюча, пацієнтів зазвичай вводять в штучну кому за допомогою анестезії.
Підготував - лікар Кусень Ю.Є.